«Зруйнована, але не знищена…» Унікальна виставка знайомить з культурною спадщиною маріупольських греків

09.02.2024

Навіть після окупації Маріуполя, працівники Маріупольського краєзнавчого музею знаходять можливості знайомити всіх українців з культурою Надазов’я.

Елементи унікальної та самобутньої культури надазовських греків десятиліттями збирались та зберігались у фондовій колекції Маріупольського краєзнавчого музею. З початком повномасштабного вторгнення будівля музею була знищена пожежею. В результаті надзвичайна кількість музейних предметів була втрачена – вони або згоріли у вогні, або були розграбовані окупантами. На сьогоднішній день через продовження окупації Маріуполя дати точну оцінку ступеня втрат історичних артефактів, що зберігалися у музеї, не можливо.

Експонування виставки _Зруйнована, але не знищена…_ в м. Черкасах. Вересень, 2023 р. – 2
Експонування виставки ''Зруйнована, але не знищена...'' в м. Черкасах. Вересень, 2023 р. https://mariupol-museum.org.ua/

Тим не менш, завдяки роботі музейників частина колекції була оцифрована. Сьогодні, незважаючи на те, що оригінальні експонати, ймовірно, втрачені назавжди, все ж таки вдалося зберегти в електронному вигляді багато унікальних історичних артефактів та документів. Саме з таких матеріалів народився виставковий проєкт «Зруйнована, але не знищена…», що розповідає про грецьку культурну спадщину міста.

Експонування виставки _Зруйнована, але не знищена…_ в м. Кропивницькому. Липень, 2023 р. – 2
Експонування виставки ''Зруйнована, але не знищена...'' в м. Кропивницькому. Липень, 2023 р.
Експонування виставки _Зруйнована, але не знищена…_ в м. Кропивницькому. Липень, 2023 р. – 3

Вперше виставку було презентовано у жовтні 2022 року в філіалі Грецького фонду культури в м. Одесі. Церемонію відкриття відвідали офіційні особи з Генерального консульства Греції в Одесі, Представництва МЗС України в Одесі, Одеської міської ради та обласної адміністрації, представники одеських музеїв та грецьких культурних товариств.

У 2023 році виставка подорожувала містами України – Рівне, Дніпро, Івано-Франківськ, Черкаси, Кропивницький, Чернівці. Презентації та інформаційні івенти на базі виставки проводились силами центрів «ЯМаріуполь». Таким чином не лише маріупольці, а й громадяни по всій Україні мали змогу дізнатися про ще одну втрату, ще одну сторінку літопису цієї безжальної та спустошливої війни, яка цинічно спрямована на знищення українців та українського, але знищує на своєму шляху культурне надбання різних етносів та народностей