Зруйнована, але не знищена

Виставковий проєкт «Зруйнована, але не знищена…» Грецька культурна спадщина з фондів Маріупольського краєзнавчого музею – це унікальний оцифрований культурний пласт, сформований багатьма поколіннями «маріупольських греків», що знайшов своє вираження в історико-культурних артефактах та музейних пам’ятках, але зазнав величезних втрат у результаті військової агресії Росії, руйнувань та окупації міста.

Організатори: Маріупольський краєзнавчий музей та Грецький фонд культури.

Загальною ідеєю виставки є спроба осягнути масштаби втрат та сформувати заклик об’єднатися щодо ініціативи пошуку та збереження вцілілих пам’яток духовно-матеріальної спадщини Маріуполя, як загального культурного надбання.

На 19 планшетах виставки зібрані оцифровані матеріали – світлини, предмети побуту, документи, які розповідають про переселення греків-християн на територію Північного Приазов’я в кінці ХVІІІ століття, про їх історію та життя. Ці матеріали впродовж більш ніж 100 років ретельно збирали та зберігали працівники Маріупольського краєзнавчого музею. Так сформувалась одна з найцінніших музейних колекцій Маріуполю – колекція грецької спадщини.

Значна частина виставки відведена історії самої музейної установи та фотофіксації втрат і руйнувань музеїв Маріуполя, спричинених російським вторгненням. Після 24 лютого 2022 року в маріупольських музейників не було можливості евакуювати фондове зібрання, надто швидко місто опинилось в повній блокаді. І саме приміщення музею, і його колекція були понівечені війною.

Що ж дало змогу втілити даний проєкт у життя? Створення виставки стало можливим завдяки історику, музейному фахівцю Олександру Горе, який в середині квітня 2022 року зміг вирватись з вже окупованого Маріуполю та провезти через всі російські блокпости жорсткий диск з комп’ютера, на якому зберігалась цінна інформація, зокрема – оцифровані експонати.

Таким чином, працівникам Маріупольського краєзнавчого музею вдалось продовжити знайомити тепер вже українців інших регіонів з культурою Приазов’я, навіть після окупації Маріуполя.