Усні історії
У Маріупольському краєзнавчому музеї розпочато проєкт зі збору усних свідчень та спогадів маріупольців – «Невтрачена пам’ять. Усні історії».
Організатори: Маріупольський краєзнавчий музей у співпраці з Центральною міською бібліотекою ім. В.Г. Короленка міста Маріуполь.
Проєкт передбачає збір, опрацювання та оприлюднення усних свідчень маріупольців, що вимушено покинули місто та бажають допомогти в збереженні повної та об’єктивної історії Маріуполя. З метою збору та документування усної пам’яті про події періоду російсько-української війни та з історії міста загалом.
Переважно інтерв’ю фіксуються у відеоформаті. До опитування залучаються різні категорії учасників та очевидців: вимушені переселенці, медики, волонтери, родичі військових. Це дає можливість охопити повний спектр подій, як з окремих пазлів скласти у цілісну картину подробиці новітньої історії.
Матеріали проєкту стануть частиною публікацій та відкритого відеоархіву пам’яті міста, а з часом – основою експозиційної та виставкової роботи Музею в напрямку освітлення теми сучасної війни.
Події, про які розповідають сучасні свідки, ще тривають і невідомо, коли закінчяться. Зараз важко відокремити реалії сьогодення від контекстів. Складно передбачити, яких історичних інтерпретацій вони набудуть у подальшому. Одне з головних завдань проєкту «Невтрачена пам’ять. Усні історії» – це фіксація та збереження спогадів, поки вони є свіжими, позбавленими нашарувань часу, переосмислення та подальших тлумачень.
Ми записуємо розповіді маріупольців, щоби зберегти їхні свідчення, зробити їх гучнішими. Ми збираємо живі спогади та пережитий досвід, щоби зробити їх частиною нашої спільної історії, історії яку треба оприлюднювати.
Всім охочим взяти участь у проєкті та поділитися своїми спогадами з історії міста та свідченнями про події, пов’язані з сучасною війною, прохання звертатися на електронну пошту Музею: [email protected].