ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ ІМ. А.І. КУЇНДЖІ

Художній музей ім. А.І. Куїнджі був привабливим артмайданчиком для шанувальників Архипа Івановича Куїнджі, митців минулого сторіччя та сучасних українських художників.

Історія його створення розтягнулася на ціле сторіччя. У 1962 році при Маріупольському краєзнавчому музеї була відкрита картинна галерея, яка діяла на громадських засадах. А незабаром з музею м. Санкт-Петербурга надійшли оригінали художніх творів видатного пейзажиста А.І. Куїнджі: ескіз «Червоний захід», етюди «Ельбрус» та «Осінь. Крим»; з Третьяковської галереї – твори сучасників А.І. Куїнджі. У 1972 році на зміну картинній галереї прийшов виставковий зал ім. А.І Куїнджі. А через рік на батьківщині художника на його честь була проведена перша республіканська виставка пейзажу – «Меморіал А.І. Куїнджі».

І лише 29 жовтня 2010 року відбулося урочисте відкриття нової філії Маріупольського краєзнавчого музею – Художнього музею ім. А.І. Куїнджі. В той день новий заклад прийняв перших відвідувачів. Це була знакова подія для міста. Тільки у день відкриття музей відвідало більше 2 тисяч мешканців та гостей Маріуполя.

Музей розташовувався в історичній частині міста, на вулиці Георгіївській, 58, у будівлі, спорудженій ще на початку ХХ сторіччя. Експозиційні зали музею знаходились на двох поверхах. На першому відвідувачі могли познайомитися з творчістю геніального пейзажиста А.І. Куїнджі, побачити його оригінальні твори «Червоний захід», «Ельбрус», «Осінь. Крим» та копії його найвідоміших картин, виконаних сучасними майстрами пейзажного живопису. Також у цій частині експозиції відвідувачі знайомилися з оригінальними картинами сучасників Архипа Івановича – І. Айвазовського, М. Дубовського, Г. Калмикова, Л. Лагоріо, О. Боголюбова, В. Верещагіна.

Будинок Художнього музею ім. А.І. Куїнджі

Виставкові зали музею знаходились на другому поверсі, де відвідувачі кожного місяця могли побачити одну чи дві нові виставки – фондові, тематичні, персональні, міжмузейні. Активній роботі музею сприяла наявність чудової за кількістю та значенням колекції, яка включала більш ніж 2200 творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва. Колекція достатньо цікаво презентувала всі найбільш відомі художні школи України – Київську, Харківську, Одеську, Львівську, Кримську, Закарпатську. Серед авторів були – М. Глущенко, І. Марчук, С. Шишко, Т. Яблонська, М. Дерегус, Є. Контратович, А. Коцка та інші відомі митці. Крім того колекція вміщувала збірки творів маріупольських художників – М. Бендріка, В. Кофанова, М. Антипова, Л. Бондаренко, В. Константинова, Л. Кузьмінкова та інших.

Музей став містом проведення всеукраїнських, міжнародних виставок, фестивалів. Кожні п’ять років музей приймав картини кращих майстрів пейзажного живопису України та всього світу, учасників «Меморіалів А.І. Куїнджі». Завдяки міжмузейним виставкам маріупольці побачили шедеври живопису і графіки XVI – XX сторічь. Музей проводив творчі зустрічі з відомими художниками та діячами культури, пленери, квести, приймав участь в освітніх програмах.

Наукову, експозиційну, виставкову роботу всі роки існування музею здійснювали завідувачка філією Тетяна Булі та завідувачка художніми фондами Наталія Курьонишева.

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну призвело до руйнації будівлі маріупольського Художнього музею ім. А.І. Куїнджі. Трагічним для культури Надазов’я та всієї України стало знищення майже всієї музейної колекції живопису та графіки. Вцілілі експонати, а це твори А.І. Куїнджі та його сучасників, були вкрадені окупантами та вивезені на територію так званої ДНР. Тому зараз найважливішим завданням для музейників є створення концепції відродження музею після деокупації Маріуполя, повернення вкрадених предметів мистецтва і формування фондової колекції з акцентом на напрямки розвитку сучасного мистецтва в регіонах України.

Впевнені, що відроджений музей стане центром духовного і культурного розвитку у Маріуполі, одним з головних брендових музеїв регіону та міста.