МАРІУПОЛЬСЬКА ПИСАНКА «ІКАНИЧА» — У КИЄВІ ВІДКРИТО УНІКАЛЬНУ ВІДРОДЖЕНУ ЕКСПОЗИЦІЮ

26.04.2025

24 квітня 2025 року в Музеї Івана Гончара в Києві відбулося відкриття виставки «Іканича: маріупольська писанка» — першої фізичної експозиції, присвяченої культурній спадщині Маріуполя після знищення Маріупольського краєзнавчого музею внаслідок російської агресії.

Писанка — невід’ємна частина української великодньої традиції, що поєднує покоління, зберігає наші корені та формує ідентичність. Це не лише витвір мистецтва, а й вічний символ, у якому закодовано молитви, мрії, спогади та побажання. Виставка «Іканича: маріупольська писанка» — це проєкт, у якому оживає душа Маріуполя, його кольори та дух. Це унікальний зразок народного мистецтва, що бере початок з кінця ХІХ століття.

Проєкт є результатом співпраці державних інституцій, митців, науковців, культурних діячів та громадських організацій, які об’єдналися задля відродження втраченого. Центральним елементом експозиції стала відтворена колекція унікальних писанок греків Надазов’я «Іканича», які були знищені разом із музейним фондом у 2022 році.

До вітального слова під час відкриття були запрошені представники органів влади, міжнародних організацій, партнерських інституцій та культурної спільноти.

Перший заступник міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко наголосила: 

Сьогодні відроджується те, що фізично було втрачено. Завдяки небайдужим людям, пані Зої і працівникам музею, які зберегли цифрові копії, ми знову бачимо ці писанки — як символ збереження і переродження життя. Те, як надазовські греки змогли пропустити українську традицію через свою культуру, — це про силу діалогу, про мультикультурність України. Такі виставки руйнують усі безглузді звинувачення в нацизмі. Я вдячна, що проєкт не обмежується виставкою, а залучає людей через майстер-класи. Культурна практика — це те, що робить нас людьми, що дає сили жити й боротися далі

Своїми думками також поділився заступник міністра культури та стратегічних комунікацій Сергій Бєляєв, який підкреслив важливість міжмузейної співпраці та унікальність візерунків, що поєднують декоративне й сакральне мистецтво: 

Це один із перших прикладів співпраці музейних інституцій, і я сподіваюся, що їх буде більше. Виставка демонструє, як греки Надазов’я жили мирно з нашим народом і перейняли традицію писанкарства. Як архітектору й людині, дотичній до мистецтва, мені особливо цікаво бачити тут поєднання орнаментальних, зооморфних та антропоморфних мотивів. Це не лише декоративне, а й сакральне мистецтво — кожна писанка має свій зміст і символіку, які важливо зберігати й досліджувати”

Заступник міського голови Маріуполя Денис Кочубей відзначив, що писанка «Іканича» — яскравий приклад культурного симбіозу, який завжди існував у місті:

“Ми сподіваємося, що знайдемо фізичні стіни для музею, в яких відроджуватиметься спадок греків Надазов’я та історії Маріуполя. Маріуполь завжди був місцем, де різні народи створювали унікальний симбіоз культур. Греки, які заснували місто, принесли свою культуру і зберігали її навіть під тиском Російської імперії та радянської влади. Маріупольська писанка «Ікани́ча»— це яскравий приклад цього культурного поєднання. Це також демонструє, що у Надазов’ї завжди жили різні народи, і їх культура є частиною нашого сьогодення.”

Директор Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» Петро Гончар підкреслив, що музей опікується живою традицією, створеною серцем і любов’ю. Його слова стали емоційним акцентом відкриття:

“Кредо нашого Музею — це жива традиція, яка об’єднує людей через спільну культурну спадщину. Ми опікуємось колекціями традиційної народної культури. А ця культура створена серцем і любов’ю. Нічого в народній культурі не робилося по замовленню і просто так. Усе робилося з любов’ю для мами, тата, для себе. Саме ця щирість і є найціннішим скарбом нашої спадщини. Ця колекція, дарована музею, демонструє справжню силу народних традицій — вони передаються від серця до серця через покоління.”

До вітальних слів приєднався також Степан Махсма, голова Федерації грецьких товариств України, який нагадав про місію збереження грецької ідентичності та спадщини Надазов’я:

“Наша ідентичність — це все те, що навколо нас, і наше основне завдання — зберегти її в ці складні часи. Ми разом працюємо, щоб грецька культура, традиції та звичаї зберігалися як в національній, так і в нематеріальній культурній спадщині. Наша Федерація Грецьких Товариств України, перереєструвавшись у Києві, продовжує роботу з громадами Маріупольського району, які зберігають свої традиції. Наша основна місія — зберегти те, що дійшло до нас за роки еллінізму в Україні, за часи переселення румеїв і урумів до Надазов’я.”

Начальниця управління культури Донецької ОВА Вікторія Точена підкреслила важливість визнання «Іканичі» нематеріальною культурною спадщиною області:

«Відновлення колекції писанок з Маріупольського музею — це ще один важливий крок до збереження нашої історичної та генетичної пам’яті. Ми активно працювали над вивченням документів та внесенням «Ікани́чі» до переліку нематеріальної культурної спадщини області. Дякую команді Маріупольського краєзнавчого музею за те, що не здалися, знаходили партнерів і підтримку, адже збереження нашої культурної спадщини — це наша відповідальність перед майбутніми поколіннями.»

К’яра Децці Бардескі, голова Бюро ЮНЕСКО в Україні, акцентувала на важливості не тільки документування, а й передачі культурної спадщини згідно з Конвенцією 2003 року.

«Це не просто виставка для розваги, як ми часто думаємо. Це має фундаментальне значення, і я хотіла б нагадати, що згідно з Конвенцією 2003 року, збереження культурної спадщини — це не лише документування, але й передача знань. Саме тому такі ініціативи є ключовими для передачі майбутнім поколінням нашої спадщини. Для всіх нас, і я кажу це особливо від себе, неймовірно бачити таке різноманіття і багатство цієї традиції, яка цього року заслужено включена до списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.»

Пам’ять про унікальні писанки вдалося зберегти завдяки зусиллям Заслуженої майстрині народної творчості України Зої Сташук, яка відтворила колекцію за цифровими копіями.

«Півтора місяця я присвятила відновленню цієї унікальної колекції. Вдячна музею за можливість відтворити писанки грецької громади 20-30-х років минулого століття за збереженими електронними картками. Хоч оригінали втрачені, архівні документи й стародруки дозволили повернути до життя ці мистецькі твори. За 30 років роботи з відтворення історичних колекцій писанок, я вирішила, що ця колекція має не просто поповнити музейні фонди, а стати доступною для людей через майстер-класи. Так ми створюємо неперервний ланцюжок традицій, передаючи їх наступним поколінням, даючи кожному можливість доторкнутися до процесу творення Маріупольської писанки.»

У межах виставки передбачено кураторські екскурсії, лекції, присвячені історії писанки «Іканича» та традиціям надазовського писанкарства, а також серію майстер-класів від Зої Сташук. Вони створюють простір для передачі досвіду майстрам з різних регіонів України та є кроком до формування живої традиції.

Організаторами виставки виступили: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, Маріупольська міська рада, Маріупольський краєзнавчий музей, Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара», Донецька обласна державна адміністрація, Центр розвитку “Демократія через культуру”, Донецький обласний навчально-методичний центр культури, Національна спілка майстрів народного мистецтва України, творча команда «Місто Марії».

Виставка триватиме з 24 квітня до 22 червня 2025 року. Запрошуємо до огляду з середи по неділю, з 10:00 до 18:00. Адреса: Київ, вул. Лаврська, 19, Музей Івана Гончара.

У разі повітряної тривоги всі відвідувачі повинні залишити музей.