Грецькі писанки увійдуть до каталогу всеукраїнських традиційних орнаментів
Збереження старих традицій часто справа рук вкрай небайдужих людей. Водночас кожен ремісничий виріб, кожен орнамент чи техніка є ознакою нашої ідентичності, їх треба плекати, з ними слід знайомити якомога більше людей.
Саме таке завдання поставили собі майстрині Буковинського клубу сучасної вишивки «Вечорниці» та пан Іван Остап’юк – художник, майстер вишивки з Франківщини.
Пан Іван все життя вишиває, створює дивовижні вишивки писанок, схеми до яких малює власноруч. Тепер він поставив собі мету – відтворити у вишивці традиційні писанки усіх регіонів України. У зборі орнаментів, притаманних різним областям йому допомагає пані Оксана Микитюк, одна із засновниць та активних майстринь Буковинського клубу сучасної вишивки «Вечорниці».
Долучитись до вишивання писанок погодились майстри та майстрині з різних куточків країни. Два колективи вишивальниць вже взяли у роботу окремі зразки. У Тернополі процесом керує Світлана Галущак, учасниця творчого об’єднання «Берегиня», а у Львові – Ольга Лелик, та сама майстриня, що відтворила сорочку Степана Бандери, яку подарували Валерію Залужному.
Підтримали цю ідею і відомі майстри, зокрема, пан Михайло Покиданець, визначний вишивальник та Заслужений майстер народної творчості України, а також Світлана Макаренко, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва, чия техніка вишивання вражає не лише українських, а й закордонних поціновувачів
Наразі проводиться спілкування з майстрами, істориками, музейними працівниками і шанувальниками традицій Одеси, Кривого Рогу, Херсону, які консультують, направляють, мотивують на добру справу. І, звісно, в першу чергу допомагають відібрати автентичні орнаменти й мотиви писанок з усієї України.
Маріупольський краєзнавчий музей також візьме участь у цьому чудовому та важливому починанні. Ми відібрали та передали кураторам проєкту зображення найтиповіших стародавніх писанок надазовських греків, що зберігались у фондах нашого музею. Наразі доля унікальних тендітних писанок з незвичними рослинними орнаментами не відома – можливо, вони були знищені під час обстрілів та пожежі у будівлі центрального маріупольського музею, можливо, викрадені окупантами.
Але тішить надія, що тепер неймовірні писанки маріупольських греків відродяться у вишитих роботах українських іменитих майстрів та увійдуть до каталогу традиційних орнаментів українського народу.