Родинні фотографії маріупольського протоієрея Костянтина Ананьєвича Агап’єва (1858-22.01.1943)

Костянтин Ананьєвич народився у с. Мангуш Маріупольського повіту. Закінчивши Катеринославську духовну семінарію, понад десять років працював сільським учителем. У 1892 році був посвячений у сан. З 1895 року – священик Свято-Георгіївської церкви села Сартана. З 1912 року – священик Свято-Харлампіївського собору міста Маріуполя. У 1915 році був звільнений від служби парафіяльного священика та призначений на посаду законовчителя жіночої гімназії В.Є. Остославської. Був священиком Свято-Катерининської (грецької) церкви до її закриття. В окупованому Маріуполі (1941-1943 рр.) організовував духовне життя, був обраний духівником усього духовенства міста та округу.

На фотографії, яка переносить нас більш ніж на сторіччя назад, – сімейна пара. На знімку, зробленому невдовзі після весілля – подружжя Агап'євих: Костянтин Ананьєвич та Ганна Костянтинівна. Вона була молодша за Костянтина на 14 років і на фото поруч із солідним чоловіком, вродливим маріупольським греком, виглядає майже дитиною.
На цій світлині Ганна Костянтинівна Агап'єва (у дівоцтві Бретелова), дочка маріупольського купця, дружина священика Костянтина Агап'єва. Фото зроблене на початку XX ст. у фотомайстерні І. Куюмджі.
Зі знімку дивиться хлопчик у світлій сорочці-косоворотці. Це син подружжя Агап'євих – Георгій. Довгоочікувана дитина народилася у Агап'євих у 1903 році.
Єфросинія та Георгій. 1909 р. Зберіглася світлина прийомної дочки Агап'євих – Єфросинії та сина Георгія, зроблена у 1909 році. На зворотному боці картки маленький Георгій зробив дарчу напис дідусеві та бабусі Бретеловим.
Катерининська церква. М. Маріуполь. 1930 р. У 1930 році музейний фотограф М. Улахов відобразив внутрішні види всіх маріупольських церков. На одному зі знімків Катерининської церкви – постать священика, отця Костянтина, що стоїть у глибині зали, ліворуч біля іконостасу. Справа видно саркофаг, встановлений над похованням митрополита Ігнатія.
Георгій Агап’єв. 1929 р. На фотографії, зробленій 8 жовтня 1929 року, – Георгій Костянтинович Агап'єв, син священика Костянтина Агап'єва.
Георгій, Єфросинія та Галина Агап’єви. 1935 р. Світлина, датована 18 січня 1935 року, представляє Георгія Костянтиновича Агап'єва із дружиною Єфросинією Серафімівною, у дівоцтві Манойловою, уродженкою с. Керменчик Маріупольського повіту, та дочкою Галиною.
Георгій, Єфросинія та Галина Агап’єви. м. Харків. 1937 р. На сімейній фотокартці, зробленій у 1937 році, незадовго до початку Другої світової війни, – Георгій Костянтинович Агап'єв із дружиною Єфросинією Серафімівною та маленькою донькою Галиною. На той час родина мешкала у місті Харків, де Георгій Костянтинович працював старшим архітектором «Союзтранспроекту». Г.К. Агап'єв став жертвою репресій. Звинувачуючи Георгія Костянтиновича у шпигунській діяльності на користь Німеччини, співробітники НКВС згадали і його соціальне походження – «з сім'ї попа, колишнього почесного громадянина».

Інші фотоархіви

Повернутися до проекту