«ІКАНИЧА»: МАРІУПОЛЬСЬКА ПИСАНКА

16.04.2025

24 квітня 2025 року у Києві відбудеться відкриття виставки Іканича: маріупольська писанка” — першої фізичної експозиції, присвяченої культурній спадщині Маріуполя після знищення Маріупольського краєзнавчого музею внаслідок російської агресії.

Відкриття: 24 квітня 2025 року о 17:00

Локація: Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» (м. Київ, вул. Лаврська, 19)

24 квітня 2025 року у Києві на базі Музею Івана Гончара відбудеться відкриття виставки "Іканича: маріупольська писанка"

Проєкт є результатом спільної роботи державних інституцій, митців, науковців, культурних діячів та громадських організацій, які об’єдналися заради відродження втраченого. Центральним елементом експозиції стане відтворена колекція унікальних писанок «Іканича», що були знищені разом із музейним фондом у 2022 році. Над її відновленням працювала заслужена майстриня народної творчості України, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України Зоя Сташук.

Цей проєкт має стратегічне значення в контексті боротьби з російською пропагандою, яка на тимчасово окупованих територіях намагається переписати історію та стерти ідентичність місцевих громад. Експозиція у Києві — доказ того, що справжня історія та культура Маріуполя живуть, навіть попри спроби їх знищити.

Про писанку «Іканича»

Писанки, які виготовляли грекині у Надазов’ї, мають місцеву назву «Іканича». Це унікальний зразок народного мистецтва, що бере початок з кінця ХІХ століття. Колекцію почали формувати у Олександрівській чоловічій гімназії у Маріуполі, а згодом — у новоствореному Маріупольському краєзнавчому музеї. У радянський період традиції писанкарства, як і інші прояви української культури, зазнали репресій: колекція була частково передана до музеїв Донецька, а самобутній орнамент Надазов’я — майже втрачений.

Завдяки збереженим цифровим копіям з колекції «Іканича» вдалося відтворити зразки писанок та зберегти регіональну ідентичність. У 2024 році ЮНЕСКО включило «Писанку: українська традиція і мистецтво» до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Писанка «Іканича» є її невід’ємною частиною, адже представляє спадщину надазовських греків — як важливу складову української культури.

У межах виставки відвідувачі зможуть взяти участь у кураторських екскурсіях експозицією, відвідати лекції, присвячені історії писанки «Іканича» та традиціям надазовського писанкарства, а також долучитися до серії майстер-класів від заслуженої майстрині народної творчості України Зої Сташук. Ці майстер-класи мають на меті не лише ознайомити з технікою розпису, а й стати майданчиком для передачі унікального досвіду майстрам з різних куточків країни.

Організатори: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, Маріупольська міська рада, Донецька обласна державна адміністрація, Маріупольський краєзнавчий музей, Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара», «Центр розвитку «Демократія через культуру», Донецький обласний навчально-методичний центр культури, Національна спілка майстрів народного мистецтва України, команда «Місто Марії».